• گروه میکروبیولوژی

  مریم محمدی سیچانی

   سوابق تحصیلی :  دکترای تخصصی بیوتکنولوژی ميکروبی

  مرتبه علمی : استادیار

  سوابق پژوهشی

  Research gate Link

  Google Scholar Link

  پست الکترونیک :  mohamadi_m@iaufala.ac.ir

  اطلاعات تماس :    تلفن: ۳۵-۳۷۴۲۰۱۳۴ –  ۰۳۱   داخلی ۱۴۸

  کارشناس آموزشی گروه میکروبیولوژی

  ناصر لطیفی

  تلفن تماس : ۵-۳۷۴۲۰۱۳۴    ۰۳۱     داخلی ۱۳۹

  ساعات حضور : همه روزه بجز پنجشنبه و جمعه از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۶:۱۰

  معرفی رشته میکروبیولوژی

  علم‌ میکروبیولوژي‌ گرايشي‌ از علم‌ زيست‌شناسي‌ است‌ و به‌ بررسي‌ و مطالعه‌ ميکروارگانيسم‌ها مي‌پردازد. در اين‌ علم‌، علاوه بر شناخت ميكروارگانيسم‌ها، ارتباط‌ آنها با خودشان‌ و همچنين‌ با موجودات‌ عالي‌تر مانند انسان‌، حيوانات‌ و گياهان‌ مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد. در اين شاخه از علم در مقطع كارشناسي علاوه بر باكتري ها به مطالعه اوليه كليه ميكروارگانيسم ها شامل آرکی ها، انگل ها، قارچ ها و تك ياخته ها و همچنين ويروس ها پرداخته مي شود و در مقاطع بالاتر لازم است تخصص به طور دقيق مشخص شود. علم‌ ميكروبيولوژي‌ گرايش هاي‌ مختلفي‌ دارد كه‌ عبارتند از: ميكروبيولوژي‌ پزشكي‌، ميكروبيولوژي‌ غذايي‌ و ميكروبيولوژي‌ صنعتي‌.

  الف) میکروبیولوژي پزشکي. در اين گرايش ميكروب هايي كه براي انسان بيماري زا هستند و چگونگي فعاليت آنها جهت پيشگيري و درمان بررسي مي شود.

  ب) میکروبیولوژي غذايي.  تولید مواد غذایی مثل ماست يا پنير، شوري جات و ترشي جات به کمک میکروب ها در حوزه مربوط به این گرایش است.

  ج) میکروبیولوژي صنعتي. استفاده از میکروب های مفید در تولید مواد صنعتی مانند اسیدها، کودها، در رفع آلودگی های محیط زیست، در شناسایی آفات گیاهی و راه های مقابله با آن ها، در استخراج فلزات سنگین، در تصفیه نفت و … در حوزه مربوط به این گرایش است. در اين گرايش از ميكروبيولوژي از ميكروب هاي مفيد براي توليد مواد صنعتي مانند اسيدها، الكل ها، آنزيم ها، حلال ها، نرم كننده ها و كمپوست ميكروبي (تهيه كود به ياري مواد زايد و زباله ها) استفاده مي شود. همچنين از ميكروب ها در رفع آلودگي هاي محيط زيست استفاده مي گردد.

  از مزیت های آموزشي اين رشته، تنوع شاخه هايي است که دانشجو در کارشناسي ارشد يكي از آنها را انتخاب كند. برخي از اين رشته ها عبارتند از ميكروبيولوژي پايه و پزشكي، ايمني شناسي، قارچ شناسي، انگل شناسي، ژنتيك، بيوتكنولوژي، علوم سلولي و مولكولي، ويروس شناسي، خون شناسي (هماتولوژي) و انواع شاخه هاي زيست شناسي. کاربرد این‌ رشته‌ آنقدر گسترده‌ است‌ که‌ قابل‌ ذكر نیست‌.

  موقعیت‌ شغلی‌ در رشته میکروبیولوژی

  میکروبیولوژیست ها وظایف گوناگونی را بر عهده دارند، به طور مثال محقق‌ اين‌ گرايش‌ از يك‌ سو مي‌تواند به‌ بررسي‌ كاربرد سلاح هاي‌ ميكروبي‌ و راه هاي‌ پيشگيري‌ از آنها بپردازد و از سوي‌ ديگر مي‌تواند در كارخانه‌هاي‌ عطر سازي‌ مشغول‌ باشد. اما از جمله وظایف میکروبیولوژیست ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • يكي‌ از كاربردهاي‌ گرايش‌ ميكروبيولوژي‌ در آزمايشگاههاي‌ تشخيص‌ طبي‌ است‌. ميكروبيولوژي‌ در تشخيص‌ بيماري‌ نيز اهميت‌ بسياري‌ دارد.
  • در مواد غذايي‌ و توليد مواد غذايي‌ مختلف‌ اثر ميكروارگانيسم‌ها بسيار قابل‌ توجه‌ است‌. در بخش‌ صنايع‌ غذايي‌ در كارخانه‌هاي‌ كنسروسازي‌ و كمپوت‌ سازي‌ فارغ التحصیلان میکروبیولوژی قادر به فعالیت می باشند.
  • ‌ گرايش‌ ميكروبيولوژي‌ در كشاورزي‌ به طور بسيار وسيعي‌ در تشخيص‌ آفات‌ گياهي‌، مبارزه‌ با آفات‌ گياهي‌ و ايجاد مقاومت‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد. به همین خاطر در این مراکز فارغ التحصیلان این رشته قادر به فعالیت می باشند.
  • فارغ التحصیلان اين علم در صنايع‌ و معادن‌ نيز براي‌ استخراج‌ فلزات‌ سنگين‌، در پالايش نفت‌ و گوگردزدايي‌ از نفت‌ قادر به فعالیت می باشند.
  • کارشناسان‌ میکروبیولوژي‌ در علم‌ نساجي‌ نيز می توانند مشغول به کار شوند. به طور مثال در صنعت‌ نساجي‌ از ميكروارگانيسم‌ها براي‌ آهار زدايي پارچه‌ استفاده‌ مي‌شود.
  • کارشناسان‌ میکروبیولوژي‌ در پژوهشگاه‌ نفت‌ براي‌ تحقيق‌ بر روي‌ ميكروب‌هاي‌ نفت‌خوار يا گوگردزدايی و سایر موارد مشغول به کار می شوند.‌
  • در صنايع‌ بهداشتي‌ مشغول‌ به‌ كار هستند.
  • تهيه‌ لوازم‌ آزمايشگاهي‌ مورد نياز در اين‌ گرايش‌ يكي‌ از شغل‌هايي‌ است‌ كه‌ بعضي‌ جذب‌ آن‌ مي‌شوند.
  • مؤسسه‌ استاندارد يا آزمايشگاه‌هاي‌ كارخانجات‌ تهيه‌ مواد بهداشتي‌ و غذايي‌ براي‌ تشخيص‌ كيفيت‌ و سلامت‌ اين‌ مواد از نظر عدم‌ آلودگي‌ ميكروبي‌ به فارغ التحصیلان این رشته نیاز دارد.
  • مراكز تهيه‌ مواد دارويي‌ مانند تهيه‌ آنتي‌ بيوتيك‌ها و بالاخره‌ كارخانجات‌ تهيه‌ اسيدها مانند اسيد بوتريك‌ و اسيد استيك‌ و حلال‌ها مانند الكل‌ و استون‌ و مراكز تهيه‌ واكسن‌ مانند مؤسسه‌ رازي‌ و انستيتوپاستور ايران‌ نيز مي‌توانند مراكز جذب‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ گرايش‌ باشند.
  • فارغ التحصيلان مي توانند نسبت به تأسيس آزمايشگاه همكار مؤسساتي مانند غذا و دارو و استاندارد نيز اقدام كنند و يا خود به توليد فرآورده هاي صنعتي، غذايي و دارويي ميكروبي بپردازند. همچنين آزمايشگاه هاي تشخيص طبي از محل هاي فعاليت فارغ التحصيلان است و در صورت گرفتن مدرك دكتري در اين رشته از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، مي توانند مجوز آزمايشگاه دريافت كنند.

  رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی شامل ۸۳ واحد دروس تخصصی الزامی و ۱۰ واحد دروس اختیاری می باشند.

   

  • امکان تحصیل در رشتهمیکروبیولوژی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان درمقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.
  • جهت اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان iaufala.ac.ir مراجعه فرمایید.