• گروه معماری و شهرسازی

  اندیشه آریانا

   سوابق تحصیلی : کارشناس ارشد معماری

  مرتبه علمی : مربی

  سوابق پژوهشی

  Research gate Link

  اطلاعات تماس :

  تلفن: ۳۵-۳۷۴۲۰۱۳۴   ۰۳۱

  ایمیل: ariana@iaufala.ac.ir

  کارشناس آموزشی گروه معماری

  خانم مرضیه ناظم پور

  تلفن تماس : ۵-۳۷۴۲۰۱۳۴    ۰۳۱     داخلی ۱۴۶

  ساعات حضور : همه روزه بجز پنجشنبه و جمعه از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۶:۱۰

  معرفی رشته معماری:

  رشته معماری دارای دو جنبه هنري و فني است که درسهاي طراحي، زيبايي شناسي و نحوه زيبا کردن حجم‌ها ، نماها و پلان‌ها به هنر بر مي‌گردد و دروسي مثل سازه‌هاي بتني و فلزي، مقاومت مصالح، ايستايي، تاسيسات مكانيكي و الكتريكي به جنبه‌ فني اين رشته مربوط مي‌شود.

  در این رشته دروس هنری اهميت بيشتري داشته و دروس علمي و فني در راستاي دروس هنري است. براي مثال يک معمار در طراحي خانه بايد فضاي آرامش‌بخشي را ايجاد کند تا باعث اضطراب ، خستگي و دلتنگي نگردد. كاري كه بيش از رعايت اصول فيزيكي مثل نور و صوت، نياز به آشنايي با اصول زيبايي‌شناسي دارد.

   

  ماهیت رشته معماری:

  معماری ترکیب، طراحی و پديدآوردن فضاي زيست انسان در طبيعت است؛ که اين فضا مي‌تواند مسجد، بيمارستان، مسكن، مدرسه و يا هر فضاي ديگري باشد كه شهر را به وجود مي‌آورد.

  دوره کارشناسی مهندسی معماري دوره‌ای است حرفه‌ای که پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهاي عمومی حرفه معماری و حصول کارآيي عمومي در اين رشته را هدف قرار مي‌دهد. در راستاي هدف فوق سعي شده است که در برنامه‌ريزي اين دوره حداكثر بهاي ممكن بهپروژه‌هاي طراحی معماری و دروس فنی و نظری پيرامون آن داده شود.

  دوره کارشناسی معماری حداقل چهارسال به طول می‌انجامد. پیش از شروع دوره، يک نيمسال به عنوان پيش نياز ارائه مي‌گردد که جزو سنوات تحصيلي به حساب نمي‌آيد ولي ۸ واحد آن جز واحدهاي دوره محسوب مي‌گردد. فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي مهندسي معماري مي‌توانند در دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته ادامه تحصيل دهند. تعداد كل واحدهاي درسي دوره ۱۴۰ واحد است و فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر به ايفاي نقش در زمينه‌هاي زير خواهند بود:

  ۱-     طراحی (تک بنا یا مجموعه زيستي کوچك) ، از طرحهاي اوليه تا مراحل اجرايي كار و طراحي اجزاء و عناصر تشكيل دهنده بنا كه اينزمينه وظيفه محوري كار معمار را تشكيل مي‌دهد.

  ۲-    همکاری با گروه مهندسان مشاوره معماری در جهت توسعه طرحها و تهیه نقشه‌های معماری مراحل يک و دو.

  ۳-     نظارت بر صحت انجام کار در عملیات اجرایي ساختماني.

  ۴-     مشارکت در مدیریت اجرايي پروژه‌های معماری.

  ۵-    عضویت در کادر فنی شهرداريها و سازمانهاي مشابه.

  ۶-     تدریس در دوره‌های کارداني و همينطور دبيرستانهاي فني حرفه‌اي و کار دانش آموزش و پرورش.

   

  توانایی‌هاي مورد نياز و قابل توصیه:

  دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندي در طراحي و قدرت تجسم و خلاقيت، لازم است که در درس رياضي بخصوص در هندسه قوي باشد چون براي آموزش فن و تکنيك معماري بايد دروسي مثل هندسه كاربردي ، هندسه مناظر و رياضيات و آمار را مطالعه كرد.

  دانشجوی معماری باید اطلاعات عمومی خوبي در زمينه تاريخ بخصوص تاريخ معماري ايران و جهان ، جغرافيا ، اقليم‌شناسي ، روانشناسي ، مردم‌شناسي و اقتصاد داشته باشد. چون معماری برای رونق و شکوفایي خويش از تمامي اين علوم استفاده مي‌کند.

  همچنین دانشجوی رشته معماری باید بتواند به زبان معماری مطلبش را روی کاغذ بیاورد. يعني از يک سو ذهني قوي و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبي برخوردار باشد و از سوي ديگر طراحي چيره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگي است، سخن بگويد.

  معماری بیش از آنکه علم و تکنيك باشد، ذوق و سليقه و استعداد است و معمار كسي است كه طرحهاي فردي‌اش با نقاشي و مجسمه‌سازي رقابت كند و در واقع بتواند مجسمه‌اي كاربردپذير بسازد. به همين دليل مي‌توان گفت كه معمار يك هنرمند است و بايد مانند هر هنرمند ديگري چشم، ذهن و دستي توانا داشته باشد تا بتواند به ياري چشم و با تكيه بر ذخيره فرهنگي خود بخوبي ببيند و سپس با ذهني پويا آنچه را كه ديده است به تحليل كشيده و با احساس و عاطفه درآميزد و در نهايت به ياري دست و با كمك گرفتن از دانش هاي فني و تكنيكي طرحي نو را خلق كند.

   

  وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

  ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع بالاتر تحصيلي کارشناسي ارشد و دکترا در دانشگاههاي مختلف دولتي و آزاد كشور امكان پذير است. در ضمن ادامه تحصيل در رشته ها و گرايشهايي مانند شهرسازي، مرمت و احياء بناها، معماري منظر، انرژی معماری، معماري صنعتي، طراحي شهري، برنامه ريزي شهري و منطقه اي، مديريت شهري و … مقدور مي باشد.

   

  بازار کار رشته مهندسی معماری:

  در حال حاضر دانشجو می‌تواند پس از پایان دوره ليسانس در صورت علاقه‌مندي در يکي از گرايشهاي شهرسازي، مرمت و احياء بناها،معماري منظر و یا معماری تخصصی ادامه تحصیل دهد و یا اين که زودتر وارد بازار کار شده و به عنوان معمار فني به طراحي تك بناها يا مجموعه‌هاي زيستي كوچك پرداخته و يا ناظر اجراي طرح و سرپرست دفاتر مشاوره باشد.

  مهندس معمار علاوه بر طراحی بناها می‌تواند به طراحي و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازد و یا به عنوان ناظر ساخت فعاليت کند. در ضمن فارغ‌التحصيل معماری آمادگی کار در رشته‌های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه و یا طراحي صنعتي را نيز دارد.

   

  فارغ التحصیلان این دوره قادر به ايفاي نقش در زمينه هاي زير خواهند بود:

  ۱-    طراحی (تک بنا یا مجموعة زيستي کوچك)، از طراحهاي اوليه تا مراحل اجرايي كار و طراحي اجزا عناصر تشكيل دهنده بنا.

  ۲-    رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماري (مهندسي مشاور).

  ۳-    نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عمليات اجرايي ساختماني (مهندسي ناظر).

  ۴-    مدیریت و هماهنگي اجرايي پروژه‌هاي معماري (مديريت پروژه).

  ۵-    تأسیس و سرپرستی مؤسسات پيمانکاري و احداث ساختمان.

  ۶-     همکاری با کلیه متخصصيني كه كارشان با ساماندهي فضاي زيست مرتبط است، مانند اكولوژيست‌ها، جغرافي دانان، اقليم شناسان، برنامه ريزان اقتصادي و اجتماعي و  …

  ۷-    طراحی پارک‌ها و میادين شهري و محوطه سازي.

  ۸-    مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزي و طراحي شهري و شهرسازي.

  ۹-    طراحی تک بناها در مقیاس کوچك و انجام دكوراسيون داخلي.

  ۱۰- انجام کارهای پژوهشی و آموزشي در زمينه طراحي فضاي زيست.