• مرکزرشد

  تأسیس اولین مرکز رشد جهان به سال ۱۹۵۹ ميلادي در نيويورک بر مي‌گردد. در اين سال ژوزف مانسكو، تاجر آمريكايي با خريد يك ساختمان بزرگ قديمي تصميم داشت آن را پس از تعمير، به يك مستاجر اجاره دهد، اما متوجه شد كه ساختمان مزبور بزرگ‌تر از آن است كه يك مستاجر به تنهايي از عهده هزينه‌هاي آن برآيد. لذا تصميم گرفت كه آن را به مستاجران متعددي اجاره دهد تا بتواند از اين طريق درآمدزايي نمايد. مانسكو بعد از يك سال، ۲۰ تا ۳۰ مستاجر داشت كه حدوداً ده هزار متر مربع از فضاي مجموعه را اجاره نموده بودند. اين مركز هنوز هم فعال است و با نام مركز صنعتي باتاويا (Batavia)  شناخته مي‌شود و حدوداً هزار نفر در آن به كار مشغولند.

  مرکز رشد صنعتی: این مراکز رشد را اغلب نهادهاي دولتي يا مراكز غيرانتفاعي به منظور حمايت از كارفرمايان تأسيس مي‌كنند.

  مرکز رشد دانشگاهی: این انکوباتورها به منظور تسهيل استفاده تجاري از دانش فني و حقوق مالكيت معنوي تأسيس مي‌شوند و امكان استفاده از امكانات دانشگاهي مانند آزمايشگاه، كارگاه و كتابخانه را فراهم مي‌كنند. اين انكوباتورها همچنين امكان استفاده از نظرات و مشاوره تخصصي  اعضاي هيئت علمي دانشگاه را نيز فراهم مي‌آورند.

  مرکز رشد مجازی: این انکوباتورها معمولاً داراي فضاي فيزيكي خاصي نيستند و امكاناتي غير از فضاي اداري را ارايه مي‌دهند.

  مرکز رشد بین‌المللی: به طور معمول اين طبقه از انکوباتورها داراي مجموعه كاملي از سرويس‌هاي پشتيباني براي پيشرفت فعاليت‌هاي تجاري هستند و تمركز آنها بيشتر بر روي صادرات است. اين انكوباتورها با دانشگاه‌ها، مراكز تحقيقاتي، سرمايه‌گذاران داخلي و بين‌المللي در ارتباطند. يكي از ويژگيهاي منحصر به فرد اين گروه، ايجاد شبكه‌اي از انكوباتورها در محدوده مربوط به خود است.

  شاخص ترین مزیت، قرار گرفتن محققان در يک فضاي پژوهشي است، که تبادل افكار مستمر با ديگر محققان و موسسات تحقيقاتي در كنار يكديگر را موجب ميشود. افزون بر اين استفاده از خدمات اسكان، پروژهيابي، اطلاع رساني، خدمات آزمايشگاهي و عمومي و اعتبار تحقيقاتي، فرصتهاي ديگري است كه مي توان از آن بهره مند شد. گروههاي مختلفي ميتوانند از مزاياي مركز رشد استفاده كنند.

  در ادبیات کارآفریني، انکوباتورها يا مراكز رشد، مراكزي هستند كه براي پرورش يا ايجاد كسب و كارهاي كوچك ايجاد مي‌شوند. انكوباتورها طرح‌هايي مبتني بر نوآوري هستند و از كادر مديريتي كوچكي تشكيل مي‌شوند. اين مراكز داراي مكان فيزيكي و تسهيلات مشترك هستند.

  مرکز رشد یا انکوباتور، یكي از ابزارهاي رشد اقتصادي است كه به منظور حمايت از كارآفرينان تحصيل‌كرده تأسيس مي‌شود و با ارايه امكانات و تسهيلات عمومي، زمينه پا گرفتن شركت‌هاي جديد را فراهم مي‌كند. استفاده از مراكز رشد، امروزه به عنوان يكي از ابزارهاي پذيرفته شده براي تبديل خلاقيت‌ها و دستاوردهاي علمي و تحقيقاتي به محصولات قابل ارايه به بازار و توسعه كارآفريني محسوب مي‌شود. امروزه بيش از ۳۰۰۰ انكوباتور در سراسر دنيا وجود دارد كه بيشتر آنها در كشورهاي آمريكا و ژاپن مستقر هستند.

  اهداف عمده انکوباتورها را می‌توان چنین دسته بندي نمود:

  کمک به جذب بیشتر كارآموزان و فارغ التحصیلان دانشگاهي در بازار كار و ايجاد شغل.

  ایجاد واحدهای صنايع کوچک و متوسط فني و تخصصي كه بتوانند در بازار كار رقابت‌پذير باشند.

  نوسازی، انتقال فناوری و استفاده از اکتشافات علمي جديد.

  افزایش بازدهی نيروي کار بالقوه و استفاده بهينه از اين سرمايه عظيم ملي.

  در کنار این اهداف، انکوباتورها اهداف دیگري را نيز دنبال مي‌كنند: رشد اقتصادي منطقه، تنوع اقتصاد و سرمايه‌گذاران، كمك به زنان، مهاجران يا اقليت‌ها.

  شاخص ترین مزیت، قرار گرفتن محققان در يک فضاي پژوهشي است، که تبادل افكار مستمر با ديگر محققان و موسسات تحقيقاتي در كنار يكديگر را موجب ميشود. افزون بر اين استفاده از خدمات اسكان، پروژهيابي، اطلاع رساني، خدمات آزمايشگاهي و عمومي و اعتبار تحقيقاتي، فرصتهاي ديگري است كه مي توان از آن بهره مند شد. گروههاي مختلفي ميتوانند از مزاياي مركز رشد استفاده كنند.

  نام نام خانوادگی رشته تحصیلی مقطع سمت
  شهناز شوشتری زاده تاریخ و فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی دکتری تخصصی رئیس واحد و رئیس شورا
  نفیسه حسین پور آموزش زبان انگلیسی دکتری تخصصی معاون علمی واحد و نایب رئیس شورا
  مجتبی فیضی معارف اسلامی دکتری تخصصی عضو افنتخاری
  مصطفی حبیبی ریاضی محض کارشناسی ارشد مدیرکل توسعه مدیریت و منابع واحد و عضو شورا
  اکرم السادات میرممتاز ادبیات عرب کارشناسی ارشد مدیر مرکز رشد و دبیر شورا
  سید مجتبی پورسید رضايي معارف اسلامی کارشناسی ارشد کارشناس حقوقي واحد
  کامران صفوی مهندسی کشاورزی کارشناسی ارشد رئیس پارک علم وفناوری استان
  امید نگینی گیاه شناسی کارشناسی مدیر صنایع استان
  نوع شركت نام شركت مدير شركت ايده شركت سال استقرار محصول
  واحد فناور نگاره هاي زيستي سپاهان خانم دكتر منير دودي ماکت‌ها، پازل‌ها و پاپ‌آپ بوکس‌های زیستی تجزیه‌پذیر در طبیعت

   

  ۱۳۹۶ بیوماکتها و بیوپازلها و بیو پوستر
  واحد فناور شیمی‌کاران دیار زنده‌رود آقاي دكتر محمد حسن قرباني تولید مواد اولیه مورد مصرف در صنایع شیمیایی، دارویی و خوراکی

   

  ۱۳۹۷ اسانس غنی شده رازیانه با آنیتول به عنوان طعم دهنده در خمیر دندان و دهان شویه ها/ فتالیمید و آنترانیلیک اسید با نام تجاری آنا
  واحد فناور زالوپروران سهند

   

  آقاي دكتر سعید صفوی پور پرورش و تکثیر زالوی طبی قرنطینه شده

   

  ۱۳۹۷ تولید زالوی طبی قرنطینه شده و عاری از باکتری جهت مصارف پزشکی
  هسته فناور شركت داده پرداز نوپديد پايا خانم مهندس نسرین رسولی آموزش سیار آگاه از زمینه ۱۳۹۸ سامانه هوشمند جویش
  هسته فناور  زالو فرآورد خانم دکتر مهنوش فاطمی استخراج بزاق زالو ۱۳۹۸ ماده اولیه فرآورده های بهداشتی
  هسته فناور پایگاه زیست شناسی و فیزیک محاسباتی خانم دکتر مریم خادمی دهکردی امور محاسباتی در زمینه زیست شناسی، بیولوژی، ملکولی و فیزیک محاسباتی ۱۳۹۸ بیو انفورماتیک