• تاریخچه دانشگاه

  تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان

  دانشگاه آزاد اسلامی فلاورجان، در دوم مهرماه سال ۱۳۶۶ در شهرستان فلاورجان تاسیس گردید. اين واحد در سال ۱۳۶۷ با رشته زبان و ادبيات عرب فعاليت آموزشي خود را آغاز کرد و در حال حاضر با ۲۹مقطع و رشته تحصيلي، شامل :
  میکروبیولوژی در مقطع کارشناسي و ارشد،علوم جانوري درمقطع کارشناسي و ارشد،علوم گياهي درمقطع كارشناسي و ارشد،بيوشيمي درمقطع كارشناسي و ارشد،شيمي و فناوري اسانس و بيوفيزيك و زبان و ادبيات عرب در مقطع كارشناسي ارشد،زيست شناسي عمومي مقطع كارشناسي
  زیست شناسی سلولی و مولکولي بيوتکنولوژي درمقطع کارشناسي،زيست شناسي سلولي و مولكولي ژنتيك درمقطع كارشناسي،زبان و ادبيات فارسي، پرستاري و مامايي در مقطع كارشناسي،مهندسي تكنولوژي نرم افزار كامپيوتر درمقطع كارشناسي ناپيوسته،كودكياري ، حسابداري ، كامپيوتر ، نقشه كشي و معماري ، زبان انگليسي و علوم تجربي در مقطع كارداني،زبان و ادبيات انگليسي در مقطع كارشناسي ناپيوسته از مراكز معتبر دانشگاهي در استان اصفهان محسوب مي گردد.

  هم اکنون این واحد دانشگاهی دارای بیش از ۲۶۰۰ نفر دانشجو، ۹۰ عضو هيات علمي تمام وقت و نيمه وقت و حدود ۶۷ نفر مدرس حق التدريس مي باشد.
  شایان ذکر است که میزان استقبال دانشجویان از ثبت نام در اين دانشگاه در چند سال گذشته افزايش چشمگيري داشته که شايد يكي از دلايل اين مساله، پذيرش تك جنسيتي دانشجو در واحد فلاورجان باشد. اين واحد دانشگاهي از سال ۱۳۸۲ با توجه به ماهيت رشته هاي تحصيلي خود و استقبال دانشجويان دختر از اين رشته ها، طرح تك جنسيتي پذيرش دانشجو را اجرا نموده است.
  این طرح، علاوه بر ایجاد سهولت در انتخاب رشته و ادامه تحصیل دختران، رضايت ايشان و خانواده هايشان را نيز به همراه داشته است به نحوي که بررسي ها و نظرسنجي هاي انجام شده حاکي از رضايت خانواده ها و دانشجويان، به دليل اجراي طرح تفکيك جنسيتي در اين دانشگاه مي باشد.
  گفتنی است که فضای آموزشی اين واحد بالغ بر ۲۸۳۷۵ متر مربع است. اين واحد داراي ۳۳ آزمايشگاه،۲ مرکز تحقيقات،۹ کارگاه، كافي نت،يك سالن ورزشي،يك زمين بسكتبال، يك كتابخانه با ۴۳۵۶۶جلد كتاب در ۲۳۲۳۹ عنوان و ۱۰۲عنوان نشريه(۸۲عنوان به زبان فارسي، و ۲۰عنوان به زبان خارجي)،مسجد الزهراي دانشگاه ، سالن غذاخوري در دو طبقه با ظرفيت ۸۲۰ نفر براي دانشجويان و كاركنان و خوابگاه دانشجويي با پذيرش بيش از ۴۰۰دانشجو مي باشد.

  نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه شهرستان فلاورجان

  با توجه به اینکه فرهنگ، مقوله یی است که خود تلفيقي از رشد علوم، فنون، وسايل، آداب و رسوم و رفتارهاي اجتماعي مي باشد و با حرکتي كند، تدريجي و نا محسوس ‏تغيير مي يابد، بطور قطع، تاسيس يك مركز آموزش عالي در منطقه، نقش بسزايي در تسريع بخشيدن به روند تحول فرهنگي منطقه خواهد داشت.
  اينك از زمان تاسيس ‏دانشگاه آزاد اسلامي فلاورجان قريب به دو دهه مي گذرد و آشنايي جوانان، نوجوانان و خانواده آنان با دانشگاه و قرار گرفتن در شعاع توسعه علم و دانش آن، باعث شده ‏تا افرادي كه پيش از تاسيس اين واحد دانشگاهي، فرصت و امكان علم اندوزي و ادامه تحصيل را نداشتند، از اين فرصت در دسترس استفاده نموده و با رشد علمي خود، ‏موجبات رشد فرهنگي خانواده و شهرستان خود را فرآهم آورند.‏
  بررسی آمار و ارقام نشان می دهد، که رشد برخی شاخص هاي آماري فلاورجان در دو دهه گذشته، نسبت به ساير شهرستانهاي مجاور که هنوز در آنها ‏واحد دانشگاهي راه اندازي نشده چشمگيرتر است. برخي از اين شاخص ها عبارتند از: کاهش نرخ بي سوادي، ارتقاي استانداردهاي بهداشتي و درماني، افزايش آگاهي هاي ‏عمومي، بالا رفتن سن ازدواج دختران از نوجواني به جواني، رشد اشتغال وكاهش بيكاري، كاهش نرخ رشد جمعيت، و افزايش ميزان مشاركت مردم در فعاليتهاي سياسي، ‏اجتماعي و به ويژه افزايش مشاركت زنان در جامعه.