11:58 1395/02/11 تعداد بازدید: 66
هر جا آدمكشي است عربستان حاضر است
New Page 10

 

هر جا آدمكشي است عربستان حاضر است

خطيب نمازجمعه تهران با اشاره به پرونده ننگين مناي سال گذشته آل سعود گفت: حرف ما يك كلمه است، ايران حج باامنيت و باعزت مي‌خواهد و به حج با ذلت و ناامن نخواهد رفت.
به گزارش خبرگزاري فارس، آيت‌الله سيداحمد خاتمي در خطبه‌‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به روز جهاني كار و كارگر، عنوان كرد: هيچ مكتبي به اندازه اسلام به كارگر شخصيت نداد كجاي دنيا سراغ داريد رهبر يك جامعه دست يك كارگر را ببوسد. كيست كه نداند ستون فقرات اقتصاد مقاومتي كارگران عزيز هستند. اميدواريم حق و حقوق آنها به نحو شايسته پرداخت شده و در اين زمينه همراهي و كمك شود.
وي در همين رابطه تصريح كرد: با سفارشي كه رهبر معظم انقلاب براي به‌راه انداختن بنگاه‌هاي توليدي تعطيل شده داشتند اميدواريم كه اين خبر خوش را داشته باشيم تا تعداد بسياري از كارگران، مشغول به كار شوند.
آيت‌الله خاتمي با تحليل برخي مسائل داخلي، يادآور شد: از حقايق بي‌ترديد اين است كه دشمن از مقابله با انقلاب اسلامي در عرصه جنگ سخت نااميد است. مي‌دانند كه از عهده اين ملت برنمي‌آيند آنچنان كه در 8 سال دفاع مقدس برنيامدند؛ لذا در جنگ نرم ورود كردند (مبارزه فرهنگي) مبارزه فرهنگي هم يعني در عرصه فرهنگي از درون، يك ملت را پوك، بي‌محتوا و بي‌وفا كنند و اين ته قصه است. اين مبارزه فرهنگي به خصوص در فضاي مجازي غوغا مي‌كند.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در سال 70 از عناويني از قبيل تهاجم فرهنگي، شبيخون فرهنگي و ناتوي فرهنگي استفاده كردند ولي ‌آنچه براي ما ملموس است مسئله بي‌حجابي، بدحجابي و بدحجابي‌اي كه شيب بي‌حجابي را دارد و آينده آن به سمت بي‌حجابي رفتن در سطح جامعه است.
وي بر همين اساس تاكيد كرد: اينكه دشمن در اين عرصه هست كسي انكار نكند كه دشمن، ابتذال به معني هرزگي را مي‌خواهد، دشمن به دنبال اين است تا جواني كه مي‌خواهد آينده‌ساز باشد در اين عرصه‌هاي فنا، غوطه‌ بخورد. جواني كه به دنده عياشي بيفتد نمي‌تواند در هيچ عرصه‌اي براي كشور افتخار بيافريند؛ همچنين ما نمي‌گوييم هر كس چه دختر و چه پسر بد گشت ضد انقلاب است. ممكن است شيطان او را گول زده باشد و غافل شده باشد. برخي از افرادي كه مي‌بينيم ظاهري در شأن نظام ندارند اردوگاه دلشان نظام و انقلاب است ولي اينكه توطئه دشمن در كار است كسي انكار نكند اين واقعيت است.
آيت‌الله خاتمي اضافه كرد: طبق مصوبه سال 86 شوراي عالي انقلاب فرهنگي 26 دستگاه بايد پاي كار بيايند. بيش از 310 ماده براي 26 دستگاه وظيفه تعيين كردند. لذا نيروي انتظامي وارد كار شد و اين طرح امنيت اخلاقي اجتماعي‌شان در راستاي مبارزه با توزيع‌كنندگان مواد مخدر، مبارزه با اراذل و اوباش، مبارزه با سارقان كيف قاپ و زورگير، مبارزه با مزاحمان نواميس مردم همچنين مبارزه با كساني كه مشروبات الكلي توزيع مي‌كنند و مبارزه با بي‌حجابي و بدحجابي است. لذا در اين عرصه مهربانانه، قانونمدارانه برخورد شود، فقط ضابطان نيروي انتظامي وارد مي‌شوند. آقاي عزيزي كه مقاله عليه نيروي انتظامي مي‌نويسي اين نيروي انتظامي حافظ امنيت شما و خانواده شما است. تهراني كه در روز 15 ميليون هستند و در شب 10 ميليون نفر زندگي مي‌كنند اين امنيت ستودني كه در تهران است كار اين عزيزان است.
امام جمعه موقت تهران ضمن تحليل ديگر مسائل داخلي، يادآور شد: همه شما مي‌دانيد از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تا به امروز هيچ موضوعي به اندازه برجام تندروي دوطرفه نداشته است. يكي مي‌گويد در طول 100 سال اخير موفقيتي بي‌سابقه بوده است يعني برجام را از انقلاب اسلامي نيز مهم‌تر دانسته است! فردي مي‌گويد مخالفين برجام از اسرائيل نيز بدتر هستند يكي ديگر مي‌گويد مخالفين برجام مانند افراطي‌هاي آمريكا هستند. (افراطي‌هاي آمريكا همان صهيونيست‌ها هستند) اين فرد درحقيقت مخالفين برجام را به صهيونيست‌ها تشبيه مي‌كنند.
وي ادامه داد: كمي آنطرف‌تر يكي مي‌گويد خيانت شد يا تعبير باخت مي‌كنند يكي مي‌گويد كشور رفت. من تعجب مي‌كنم با اين افراط و تفريط‌ها مي‌خواهيم مسائل را تحليل كنيم؟ اعتدالي كه شعار است و خوب هم هست همه جا خوب است اما هيچ كس در اين زمينه به سراغ اعتدال نمي‌آيد، چه اشكالي دارد ما معتدل حرف بزنيم و بگوييم برجام يك پديده در سياست خارجي ما است و مسئولان محترم ما مخلصانه به انگيزه خدمت جلو رفتند ولي آمريكا دارد بدعهدي مي‌كند. به تعبير مقام معظم رهبري آمريكا روي كاغذ مي‌گويد با ايران معامله كنيد ولي عملا مانع مي‌شود. چه اشكالي دارد اين قضاوت را داشته باشيم و يك‌جوري عمل كنيم كه برجام از انقلاب اسلامي هم مهم‌تر شود و نه به گونه‌اي كه بگوييم كشور رفت. اين حرف‌ها چيست مگر مي‌شود با داشتن رهبري هوشيار و بيدار مانند مقام معظم رهبري اين اتفاق‌ها بيفتد.
آيت‌الله خاتمي همچنين با تحليلي در عرصه سياست خارجي، اظهار داشت: راهزني سرگردنه آمريكا مسئله مهمي است كه 2 ميليارد دلار پول شما مردم را آمريكايي‌ها غارت كردند. دولت آمريكا اعلام كرده در پايگاه تفنگداران آمريكايي به اينها حمله شده و ايران دست داشته! چرا دروغ مي‌گوييد سند بياوريد اگر متجاوزين شما به كشور ديگر رفتند و خود مردم به حسابشان رسيدند مي‌خواهيد به پاي ايران بگذاريد؟ اين روند كه پيش مي‌رود من مي‌بينم يك روز دادگاه‌هاي آمريكا تمام اموال شما را غارت كنند و بگويند چرا شاه را بيرون كرديد يا بگويند چرا انقلاب اسلامي را صورت داديد اين يعني بدعهدي و بي‌اعتبار بودن آمريكا.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: مسئولين محترم به ويژه رئيس‌جمهور در اينجا خوب موضع گرفتند، اين موضع در شأن جمهوري اسلامي است و اين لقمه‌اي نيست كه به اين راحتي‌ها از گلوي آمريكا پايين برود. اين حرف درستي بود، زيربنايي كه مي‌بينيد هنوز در كشور شعار مرگ بر آمريكا طنين‌افكن است همين است. راهزني آشكار، مخالف با كل قوانين و مقررات بين‌المللي است و معناي آن، اين است كه مذاكره با آمريكايي‌ها، آنها را بر سر عقل نياورده است. پس از برجام يك ذره از دشمني‌هاي اينها كم نشده و فقط مقاومت، مقاومت و مقاومت است كه جواب اين عهدشكني‌ها را خواهد داد.
وي در خصوص عربستان عنوان كرد: اين قارون منطقه روز‌به‌روز ارتباطش و خوش‌خدمتي‌هايش را به رژيم صهيونيستي علني مي‌كند، به نيابت از صهيونيست‌ها در يمن مي‌جنگد و در بحرين جنايت مي‌كنند و در سوريه نيرو پياده مي‌كنند، جنگ‌هاي اينها، جنگ‌هاي نيابتي است. اين يك حقيقتي است، در هر كجاي دنيا يك عمليات تكفيري مي‌بينيد، جاي پاي ريال عربستان سعودي است. در آدمكشي‌ها، همه جا عربستان حاضر است. در داخل نيز دارند شيطنت مي‌كنند كه حجاج ايراني را در مراسم حج راه ندهند، شما چكاره هستيد؟ مكه و مدينه دو شهر بين‌المللي جهان اسلام است و شما حق نداريد مانع از ورود زائران شويد، راه ندادن شما مصداق «صد عن‌ سبيل‌الله» است. پرونده شما ننگين است، پرونده ننگين مناي سال گذشته شما تا ابد از پيشاني حاكمان نالايق عربستان محو نخواهد شد. حرف ما يك كلمه است، ايران حج باامنيت و باعزت مي‌خواهد و به حج با ذلت و ناامن نخواهد رفت.
آيت‌الله خاتمي تأكيد كرد: در عراق نيز اختلافاتي كه وجود دارد، مايه نگراني ما است و به عنوان يك كشور دوست عراق از مسئولان محترم مي‌خواهيم اختلافاتشان را كنار بگذارند و در برابر استكباري‌ها و تكفيري‌ها يد واحده باشند.
ضرغامي تشريح كرد
شيوه شهيد مطهري در برخورد با مخالفان و شبهات
به گزارش خبرگزاري فارس، عزت‌الله ضرغامي، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران تصريح كرد: مطهري در پاسخ به شبهات اولين نگاهي كه داشت اين بود كه شك اوليه مقدس است. شك را معبر ورود به يقين و تعميق اعتقادات مي‌شناخت، ولي نمي‌گذاشت شك عبوري و هشداردهنده در ميان افكار عمومي جا خوش كند و موفقيت خودش را تثبيت نمايد.
وي افزود: شهيد مطهري با شجاعت پاسخ شك و شبهات را مي‌داد و هيچ نگراني از اين بابت در وجود وي نبود. مطهري براي خودش قداست قائل نبود، هزينه‌هاي زيادي مي‌داد، ولي اين هزينه‌ها هرگز در برابر روشنگري‌هاي وي قابل اعتنا نبود.
ضرغامي ادامه داد: سيل شبهات در اصل دين، انكار خدا، نفي مقدسات، اصالت لذت، بازسازي رژيم منحوس پهلوي و نفي اركان انقلاب امروزه توسط هزاران شبكه‌هاي مجازي در معرض ديد نسل جوان قرار مي‌گيرد و بايد به آنها پاسخ داد. حجم اين شبهات بسيار زياد شده و نمي‌توان از كنار آنها به‌سادگي گذشت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: سيل اين شبهات در ميان جامعه در حال رواج پيدا كردن است و با اين آزادي گسترده‌اي كه وجود دارد، هر كس مي‌تواند از هر جاي دنيا حرفش را به گوش و چشم جوانان ما برساند.
وي افزود: مطهري اگر در اين شرايط مي‌بود، در مرحله اول براي جوانان و مردم حق پرسشگري قائل مي‌شد. حق پرسشگري يعني ميل به تغيير، شك كردن به هر چيزي كه در دوران كودكي و گذشته يك فرد بوده است. جوان نمي‌خواهد راه پدرانش را ادامه دهد، اگر اين‌طور بود كه اسلام، امروز وجود نداشت.
ضرغامي اضافه كرد: اصل همه‌گير شدن انقلاب اسلامي بر اين پايه بود كه جوانان به آن چيزي كه قبل از آن شنيده بودند، شك كردند و براي همين بود كه راه رشد و تعالي در مقابل آنها گذاشته شد و انقلاب شكل گرفت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تأكيد كرد: اسلام براي هر تحول و تئوري جديدي ظرفيت پاسخ دارد، تحول را بايد قبول و آن را مديريت كرد و اين سخني بود كه مقام معظم رهبري در سمنان در رابطه با تحول داشتند و نياز است كه اين سخنان مورد توجه قرار گيرد.
وي ادامه داد: مطهري حتي خودپرسشگري مي‌كرد، تلاش داشت ابتدا سوالات زيادي را مطرح كند تا ذهن مخاطب آماده شود. او رفتار يك‌طرفه و آمرانه را بلاي جان جامعه مي‌دانست.
ضرغامي تصريح كرد: تا كسي تشنه نباشد به دنبال آب نمي‌رود، برخي وقت‌ها ما علوم زيادي را با سرعت و حجم زياد مي‌خواهيم در سر يكي فرو كنيم، ولي وقتي طرف تشنه نيست و انگيزه‌اي ندارد، اين علوم را نمي‌گيرد. مطهري در ابتدا مخاطب خود را تشنه دريافت مطالب مي‌كرد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: مطهري در پاسخ به شبهات با سعه صدر، متانت و با اخلاق اسلامي برخورد مي‌كرد. ايشان حتي پيشنهاد داده بود كه يك كرسي رسمي اصول ماركسيسم در دانشكده الهيات برپا كنند، چون معتقد بود اول بايد دانشجويان با اين مكتب آشنا شوند تا زمينه براي نقد صحيح و مناسب ايجاد شود.
وي افزود: متأسفانه ما در نقد، نقد اثر و نقد روش را با نقد عالم و مصنف و مؤلف قاطي مي‌كنيم. به‌جاي اينكه اثر را نقد كنيم، خيلي جاها، روش‌هاي تخريبي را براي خود مولف داريم. مطهري سعي مي‌كند اين مسئله را رعايت كند، زيرا جابه‌جايي اثر با مؤلف، بلاي جان فضاي گفتمان است.
ضرغامي ابراز داشت: اخلاق، امروز گمشده جامعه گفتماني ماست. كم‌طاقت شده‌ايم، صبوري نمي‌كنيم و فرصت براي شنيدن حرف مخالف كمتر داريم.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: هرچه رهبري عزيز ريل‌گذاري مي‌كند و بحث‌هايي مانند كرسي‌هاي آزادانديشي را مطرح مي‌كند و در سال چندين بار فرصت مي‌دهند دانشجويان بيايند و حرف‌هاي خود را بزنند، اما خيلي‌هاي ديگر روحيه پذيرش حرف‌هاي مخالف را ندارند، ولي شهيد مطهري اين‌گونه نبود.
وي اضافه كرد: شهيد مطهري به‌روز بود، اهل مطالعه بود. نظريه انديشمندان داخلي و خارجي را مطالعه مي‌كرد تا در نظريات خود، جامعه‌نگري را از دست ندهد.
ضرغامي افزود: شهيد مطهري وقتي مي‌خواست مطلبي را نقد كند، همه منابعش را مي‌خواند؛ وي در نقد مردانه عمل مي‌كرد، اگر مي‌خواست تفكري را نقد كند، همه ابعادش را مطالعه مي‌كرد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: شهيد مطهري جامعيت داشت، وي علوم اسلامي را از سرچشمه اصلي گرفته بود، در حوزه علميه پرورش يافته بود و با همه علوم اسلامي آشنا بود، لذا پاسخ‌‌هاي او با پشتوانه بسيار غني و محكم از مباني اسلامي و دين همراه بود، به همين دليل با مرور زمان كهنه نمي‌شود، پس نگوييم دوران مطهري گذشته است.
وي تأكيد كرد: تمام نظريات شهيد مطهري قابليت بازخواني دارد، شما به كتاب‌هاي وي مراجعه كنيد، انگار وي براي همين امروز سخن گفته است.
ضرغامي بيان داشت: مطهري در تفسير آيات مباركه سوره «ممتحنه» بيانات بسيار قابل‌توجهي دارد كه به سياسيون و جوانان پيشنهاد مي‌كنم آثار اين بزرگوار به‌خصوص تفسير اين آيه را بخوانند. اين آيات به نوعي مرزبندي با استكبار و دشمنان را مشخص كرده است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ابراز داشت: مطهري مي‌گويد شما وقتي با دشمنان اسلام مواجه مي‌شويد، بدانيد با چه پديده‌اي مواجه هستيد. ما با كسي كه با اسلام سر ستيزه‌جويي ندارد، كاري نداريم، رهبري نيز بارها اين را فرموده‌اند، ولي وقتي ما حرف از دشمن مي‌زنيم، منظورمان آمريكاست.
وي در خاتمه گفت: شهيد مطهري مي‌گويد با كساني كه با اسلام سر ستيزه‌جويي دارند، رابطه برقرار نكنيد، از آنها غافل نباشيد كه شما را غافلگير مي‌كنند.
شوراي شهر تشريفاتي نمي‌خواهيم
به گزارش خبرگزاري فارس، مهدي چمران، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران خاطرنشان كرد: با تشكيل شوراهاي شهر و روستا وظايف دولت نيز كمتر مي‌شود و دولت مي‌تواند به مسائل كلان بپردازد. در حال حاضر 1080 شهر در كشور وجود دارد كه در صورت نبود شوراها وزارت كشور بايد براي اين تعداد از شهرها شهردار تعيين مي‌كرد ولي در حال حاضر خود مردم اين كار را انجام مي‌دهند.
وي افزود: در حال حاضر پارلمان‌هاي محلي و شوراها بودجه لازم شهر را از عوارض مردم تأمين مي‌كند و براي شهر هزينه مي‌شود.
رئيس شوراي اسلامي شهر تهران با تأكيد بر اينكه شوراي تشريفاتي نمي‌خواهيم، گفت: بايد مديريت يكپارچه شهري عملي شود و از اين حالت فعلي خارج شود. در حال حاضر جايي را شهرداري مي‌سازد و ديگران آنجا را اصلاح مي‌كنند و مديريت‌هاي چندگانه در شهر وجود دارد كه اين چندگانگي به شهر ضربه مي‌زند.
برخي با پول، پول مي‌سازند ولي وقتي يارانه‌شان قطع مي‌شود دو قورت و نيمشان باقي است
به گزارش خبرگزاري تسنيم، علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نمازجمعه تهران به برنامه‌هايي كه امسال براي جامعه كارگري تدارك ديده شده اشاره كرد و گفت: امسال به آموزش فني و حرفه‌اي مركز توجه بيشتر خواهد شد و برهمين اساس آموزش سيار به روستاها برده مي‌شود.
وي خارج كردن صندوق تامين اجتماعي از صندوقي كه تنها حقوق پرداخت كند را يكي ديگر از برنامه‌هاي امسال دانست و تصريح كرد: صندوق تامين اجتماعي را تبديل به صندوقي پاك و در خدمت بازنشستگان و زندگي شايسته براي آنان خواهيم كرد.
ربيعي از بيمه شدن بيش از 10 ميليون نفر از جامعه كارگري در بخش رفاهي آنان تاكنون خبرداد و ابراز داشت: اين كارگران به صورت غيررسمي بوده‌اند كه تحت پوشش قرار گرفته‌اند و اين روند با جديت بيشتر ادامه خواهد يافت.
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با انتقاد از كساني كه بدون زحمت صاحب ثروت شده و هنگامي كه مي‌خواهند يارانه آنها را قطع كنند فريادشان بلند مي‌شود و دو قورت و نيمشان باقي است، افزود: در جامعه توليدگرا احساس مسئوليت افزايش يافته و حمايت از توليد داخلي بيشتر خواهد بود.
وي خواستار مديريت كالاهاي وارداتي شد و بر توليدگرا شدن جامعه تاكيد كرد تا جامعه به تعالي برسد.
ربيعي با بيان اينكه در قبال جواناني كه نيازمند كار هستند مسئول هستيم، عنوان كرد: سال گذشته و امسال را براي جاد اشتغال انبوه تاكيد كرده و حركت به سمت مهارت‌افزايي را آغاز كرده‌ايم.
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي بيان داشت: امسال با كمك همه كارگران و توليدگران كشور هر ماه يك خبر درباره افزايش ميزان توليد بهتر و با‌كيفيت‌تر در كشور خواهيم داشت.

 

 

 

هر جا آدمكشي است عربستان حاضر است
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی - واحد فلاورجان می باشد.
Powered by DorsaPortal