11:10 1396/12/21 تعداد بازدید: 72
درخشش اساتيد گروه ادبيات عرب

 

درخشش اساتيد گروه ادبيات عرب واحد فلاورجان در جشنواره كشوري شيخ طبرسي

خبرنگارآنا: دكتر ماجد نجاريان و دكتر اكرم ميرممتاز از اعضاء هيات علمي گروه زبان و ادبيات عرب دانشگاه آزاد اسلامي فلاورجان موفق به كسب رتبه سوم دومين دوره جشنواره شيخ طبرسي شدند.

به گزارش آنا:بمنظورتكريم اعضاء هيات علمي دانشگاه در عرصه پژوهش ها ، مطالعات قرآني و حديثي و بهره مندي جامعه علمي كشور از آن دومين دوره جشنواره شيخ طبرسي با جايزه ويژه به نام بزرگ مفسر عصر حاضر علامه طباطبايي برگزار شد.

در اين جشنواره دكتر ماجد نجاريان از اعضاء هيات علمي گروه زبان و ادبيات عرب واحد فلاورجان با ارائه كتاب معني شناسي آوايي در قرآن كريم از ميان 203 كتاب قرآني ارائه شده موفق به كسب رتبه سوم شد.

 در اين كتاب آمده است:  قرآن كريم كه عالي ترين نوع ابداع ادبي است از تمامي ويژگي هاي اصوات زبان به صورت كامل استفاده كرده است. به ويژه از قدرت آواها در به تصوير كشيدن مضامين و همچنين ايجاد نغمات متناسب با آن، تا به اين وسيله مطالب با بهترين وجه بيان شود، و بيشترين تاثير را در روح و جان مخاطبين ايجاد بكند. بنابر اين، آواها در قرآن كريم جلوه اي ويژه است براي نماياندن هماهنگي هنري و جلوه گاهي است براي نشان دادن تصويرگري معاني قرآني، و همچنين نشانه اي بر معجزه ادبى و ساختاري و بيانى قرآن كريم مى باشد.

      در قرآن كريم براي هر كلمه اي نقش و جايگاهي در نظر گرفته شده است، بلكه بايد گفت براي هر حرف از حروف آن، و هر حركت از حركت هاى اعرابي، نقش و جايگاه ويژه اي در نظر گرفته شده است.

همچنين در اين جشنواره طرح پژوهشي دكتر اكرم ميرممتاز از اعضاء هيات علمي گروه زبان و ادبيات عرب واحد فلاورجان هم با عنوان« تصويرپردازي معمارانه‌ بهشت و توصيف بهشتيان از ديدگاه قرآن كريم»  موفق به كسب رتبه سوم شد كه در اين طرح با استفاده از آيات و واژه‌هايي كه در قرآن كريم براي توصيف بهشت آمده است تصويري از معماري بهشت، انواع آن، برترين مكان‌هاي بهشتي و امكاناتي كه در هر كدام از اين مكان‌ها مي‌باشد تبيين شده و با شناخت ساكنان بهشت «طايفه‌ السابقون، طايفه اصحاب اليمين و ديگران ساكنان بهشت» به درجه‌بندي مكان‌هاي بهشتي پرداخته شده است.

درخشش اساتيد گروه ادبيات عرب
Powered by DorsaPortal