معماري

 

معرفي رشته معماري:

رشته معماري داراي دو جنبه هنري و فني است كه درسهاي طراحي، زيبايي شناسي و نحوه زيبا كردن حجم‌ها ، نماها و پلان‌ها به هنر بر مي‌گردد و دروسي مثل سازه‌هاي بتني و فلزي، مقاومت مصالح، ايستايي، تاسيسات مكانيكي و الكتريكي به جنبه‌ فني اين رشته مربوط مي‌شود.


در اين رشته دروس هنري اهميت بيشتري داشته و دروس علمي و فني در راستاي دروس هنري است. براي مثال يك معمار در طراحي خانه بايد فضاي آرامش‌بخشي را ايجاد كند تا باعث اضطراب ، خستگي و دلتنگي نگردد. كاري كه بيش از رعايت اصول فيزيكي مثل نور و صوت، نياز به آشنايي با اصول زيبايي‌شناسي دارد.

 

ماهيت رشته معماري:

معماري تركيب، طراحي و پديدآوردن فضاي زيست انسان در طبيعت است؛ كه اين فضا مي‌تواند مسجد، بيمارستان، مسكن، مدرسه و يا هر فضاي ديگري باشد كه شهر را به وجود مي‌آورد.

دوره كارشناسي مهندسي معماري دوره‌اي است حرفه‌اي كه پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهاي عمومي حرفه معماري و حصول كارآيي عمومي در اين رشته را هدف قرار مي‌دهد. در راستاي هدف فوق سعي شده است كه در برنامه‌ريزي اين دوره حداكثر بهاي ممكن بهپروژه‌هاي طراحي معماري و دروس فني و نظري پيرامون آن داده شود.

دوره كارشناسي معماري حداقل چهارسال به طول مي‌انجامد. پيش از شروع دوره، يك نيمسال به عنوان پيش نياز ارائه مي‌گردد كه جزو سنوات تحصيلي به حساب نمي‌آيد ولي 8 واحد آن جز واحدهاي دوره محسوب مي‌گردد. فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي مهندسي معماري مي‌توانند در دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته ادامه تحصيل دهند. تعداد كل واحدهاي درسي دوره 140 واحد است و فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر به ايفاي نقش در زمينه‌هاي زير خواهند بود:

1-     طراحي (تك بنا يا مجموعه زيستي كوچك) ، از طرحهاي اوليه تا مراحل اجرايي كار و طراحي اجزاء و عناصر تشكيل دهنده بنا كه اينزمينه وظيفه محوري كار معمار را تشكيل مي‌دهد.

2-    همكاري با گروه مهندسان مشاوره معماري در جهت توسعه طرحها و تهيه نقشه‌هاي معماري مراحل يك و دو.

3-     نظارت بر صحت انجام كار در عمليات اجرايي ساختماني.

4-     مشاركت در مديريت اجرايي پروژه‌هاي معماري.

5-    عضويت در كادر فني شهرداريها و سازمانهاي مشابه.

6-     تدريس در دوره‌هاي كارداني و همينطور دبيرستانهاي فني حرفه‌اي و كار دانش آموزش و پرورش.

 

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه:

دانشجوي اين رشته علاوه بر توانمندي در طراحي و قدرت تجسم و خلاقيت، لازم است كه در درس رياضي بخصوص در هندسه قوي باشد چون براي آموزش فن و تكنيك معماري بايد دروسي مثل هندسه كاربردي ، هندسه مناظر و رياضيات و آمار را مطالعه كرد.

دانشجوي معماري بايد اطلاعات عمومي خوبي در زمينه تاريخ بخصوص تاريخ معماري ايران و جهان ، جغرافيا ، اقليم‌شناسي ، روانشناسي ، مردم‌شناسي و اقتصاد داشته باشد. چون معماري براي رونق و شكوفايي خويش از تمامي اين علوم استفاده مي‌كند.

همچنين دانشجوي رشته معماري بايد بتواند به زبان معماري مطلبش را روي كاغذ بياورد. يعني از يك سو ذهني قوي و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبي برخوردار باشد و از سوي ديگر طراحي چيره دست باشد تا بتواند به زبان معماري كه همان طراحي بناها و فضاهاي زندگي است، سخن بگويد.

معماري بيش از آنكه علم و تكنيك باشد، ذوق و سليقه و استعداد است و معمار كسي است كه طرحهاي فردي‌اش با نقاشي و مجسمه‌سازي رقابت كند و در واقع بتواند مجسمه‌اي كاربردپذير بسازد. به همين دليل مي‌توان گفت كه معمار يك هنرمند است و بايد مانند هر هنرمند ديگري چشم، ذهن و دستي توانا داشته باشد تا بتواند به ياري چشم و با تكيه بر ذخيره فرهنگي خود بخوبي ببيند و سپس با ذهني پويا آنچه را كه ديده است به تحليل كشيده و با احساس و عاطفه درآميزد و در نهايت به ياري دست و با كمك گرفتن از دانش هاي فني و تكنيكي طرحي نو را خلق كند.

 

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

ادامه تحصيل در اين رشته در مقاطع بالاتر تحصيلي كارشناسي ارشد و دكترا در دانشگاههاي مختلف دولتي و آزاد كشور امكان پذير است. در ضمن ادامه تحصيل در رشته ها و گرايشهايي مانند شهرسازي، مرمت و احياء بناها، معماري منظر، انرژي معماري، معماري صنعتي، طراحي شهري، برنامه ريزي شهري و منطقه اي، مديريت شهري و ... مقدور مي باشد.

 

بازار كار رشته مهندسي معماري:

در حال حاضر دانشجو مي‌تواند پس از پايان دوره ليسانس در صورت علاقه‌مندي در يكي از گرايشهاي شهرسازي، مرمت و احياء بناها،معماري منظر و يا معماري تخصصي ادامه تحصيل دهد و يا اين كه زودتر وارد بازار كار شده و به عنوان معمار فني به طراحي تك بناها يا مجموعه‌هاي زيستي كوچك پرداخته و يا ناظر اجراي طرح و سرپرست دفاتر مشاوره باشد.

مهندس معمار علاوه بر طراحي بناها مي‌تواند به طراحي و ساخت ماكت و طراحي معماري داخلي بپردازد و يا به عنوان ناظر ساخت فعاليت كند. در ضمن فارغ‌التحصيل معماري آمادگي كار در رشته‌هاي مرتبط با معماري مثل طراحي صحنه و يا طراحي صنعتي را نيز دارد.

 

فارغ التحصيلان اين دوره قادر به ايفاي نقش در زمينه هاي زير خواهند بود:

1-    طراحي (تك بنا يا مجموعة زيستي كوچك)، از طراحهاي اوليه تا مراحل اجرايي كار و طراحي اجزا عناصر تشكيل دهنده بنا.

2-    رهبري و سرپرستي دفاتر مشاور معماري (مهندسي مشاور).

3-    نظارت عمومي و عالي بر صحت انجام كار در عمليات اجرايي ساختماني (مهندسي ناظر).

4-    مديريت و هماهنگي اجرايي پروژه‌هاي معماري (مديريت پروژه).

5-    تأسيس و سرپرستي مؤسسات پيمانكاري و احداث ساختمان.

6-     همكاري با كليه متخصصيني كه كارشان با ساماندهي فضاي زيست مرتبط است، مانند اكولوژيست‌ها، جغرافي دانان، اقليم شناسان، برنامه ريزان اقتصادي و اجتماعي و  ...

7-    طراحي پارك‌ها و ميادين شهري و محوطه سازي.

8-    مشاركت در پروژه‌هاي برنامه ريزي و طراحي شهري و شهرسازي.

9-    طراحي تك بناها در مقياس كوچك و انجام دكوراسيون داخلي.

10-              انجام كارهاي پژوهشي و آموزشي در زمينه طراحي فضاي زيست.


 

1395/06/24
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی - واحد فلاورجان می باشد.
Powered by DorsaPortal