آشنايي با رشته پرستاري

 

معرفي رشته پرستاري:

پرستاري رشته اي مستقل و شاخه اي از علوم پزشكي است كه دانش آموختگان آن به عنوان عضوي از تيم بهداشت در عرصه هاي مختلف مربوط به ارائه خدمات بهداشتي ، آموزشي ، پژوهشي ، مشاوره اي ، پيشگيري , مديريتي و حمايتي ، مراقبت هاي درماني و توانبخشي مي پردازند .

دوره كارشناسي پيوسته پرستاري اولين مقطع تحصيلي رشته پرستاري است كه برنامه آن بر اساس ضوابط علمي و ارزش هاي اسلامي تهيه و تدوين شده است. آموزش پرستاري در سطح كارشناسي زمينه ساز تربيت پرستار حرفه است كه به عنوان يك پرستار عمومي بتواند بررسي و شناخت وضعيت سلامت ، ارائه خدمات و هماهنگي مراقبت ها را در عرصه هاي مختلف به فرد ، خانواده و جامعه عهده دار شود.

امكان ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد آموزش پرستاري با گرايش هاي داخلي- جراحي، روانپرستاري، كودكان، ويژه،سلامت جامعه،  سالمندان و NICU و دكترا در دانشگاه ها و دانشكده هاي پرستاري وجود دارد .

 

فرصتهاي‌ شغلي فارغ التحصيلان پرستار‌ي:

پرستاري از جمله مشاغلي است كه از بازرا كار مناسبي برخوردار است. فارغ التحصيلان پرستاري مي توانند در بيمارستان ها، درمانگاه ها، مراكز درماني، مراكز نگهداري سالمندان و كودكان دولتي و خصوصي كار كند. شرايط محيط كار پرستار بستگي به نوع مسئوليت و بخشهاي بيمارستان و مراكز درماني كه در آن مشغول مي باشد، دارد مثلا يك پرستار كه در بخش اورژانس و يا پايگاه اورژانس بيمارستان كار مي كند يا پرستاري كه در بخش اطفال بيمارستان يا بخش داخلي و جراحي و يا ICU و CCU و يا اطاق عمل از نظر شرايط محيط كار با هم تفاوت دارند . پرستار مي تواند در بيمارستان براساس سطح تحصيلات ( كارشناسي ، كارشناسي ارشد، دكتري ) و سابقه كار، در پستهاي پرستار شيفت ، سر پرستار ، سوپروايزر باليني ، سوپروايزر كنترل عفونت ، سوپروايزر آموزشي و رياست پرستاري بيمارستان مشغول به كار شود .همچنين مي تواند به صورت پرستار خصوصي در منازل بيماران كار كند.

1395/09/02
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی - واحد فلاورجان می باشد.
Powered by DorsaPortal