• تاریخچه فلاورجان

  معرفی شهرستان فلاورجان

  شهرستان فلاورجان واقع در استان اصفهان با مساحتی حدود ۵۱۰ کیلومتر مربع در فاصله ۱۰ کیلومتري مرکز استان و ۴۴۲ كيلومتري تهران قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۶۰۰ متر مي باشد.
  این شهرستان از شمال به شهرستان خمینی شهر، از جنوب به شهرستان مبارکه، از غرب به شهرستان نجف آباد و از شرق به شهرستان اصفهان محدود مي شود.شهرستان فلاورجان به گونه اي دشتي در کنار زاينده رود قرار گرفته وداراي بيشه زارهاي پهناوري مي باشد. در اين بيشه زارها گونه هايي از درختان چنار، بيد ،سپيدارو… قد بر افراشته اند

  مهمترین ارتفاعات این شهرستان عبارتند از: شاهکوه(۲۳۶۹متر)، اشترجان(۲۲۰۰ متر)وقلعه بزی۱۹۵۰متر.درحال حاضر اين شهرستان داراي سه بخش مرکزي فلاورجان، پيربکران و قهدريجان و هشت شهر فلاورجان، پيربكران، قهدريجان، ايمانشهر، كليشادو سودرجان، بهاران، ابريشم و زازران مي باشد. همچنين داراي ۶ دهـــــستان ( گلستان – ابريشم – زازران – اشترجان – پيربكران – سهروفيروزان ) و ۵۶روستا مي باشد. جمعيت شهرستان بالغ بر ۲۵۰۰۰۰ نفر مي باشد و شغل قالب در اين منطقه كشاورزي مي باشد و بواسطه وجود صنايع بزرگ و كوچك مشاغل صنعتي و خدماتي هم تا حدودي رونق يافته است.
  در حوالی فلاورجان کنونی قریه اي بنام برزان در کنار گارماسه ، کوپان ، زيار ، سورك و دشتلو قرار داشته كه از طريق مادي كوپان مشروب مي گشته ، بعدها برزان در اثر تغييرات زبان فارسي به ورگان تبديل شده و به مناسبت مجاورت با پلي بر روي زاينده رود بنام پل ورگان نام پل بر اسم محل مذكور غالب آمده ، كه نهايتا ً فلاورجان كه تعريب شده پل ورگان است مصطلح مي گردد.

  براساس بررسیهای انجام شده سابقه سکونت و زندگی در اين شهرستان دست کم مربوط به شش هزار سال پيش است. يافته هاي باستان شناختي حاکي از حضور جوامع پرجمعيت ويكجا نشين در دشت فلاورجان از حدود اواخر هزاره پنجم و اوائل هزاره چهارم قبل از ميلاد در اين شهرستان دارد.زمينهاي بسيار حاصلخيز همراه رودخانه پرآب زاينده رود ووجود ارتفاعات متعدد ،عوامل طبيعي شاخصي در ايجاد جوامع پيش از تاريخ در اين شهرستان است.كشف سنگ نگاره هاي متنوعي از نقوش حيواناتي چون كل، بزكوهي وگونه هاي از گربه سانان در كوههاي اين شهرستان نشانگر حضور فعال جوامع شكارچي وغناي حيات وحش اين شهرستان در گذشته دارد.

  مهمترین بناهای تاریخي وجاذبه هاي گردشگري اين شهرستان عبارتند از:

  مقبره پیر بکران متعلق به قرن هشتم هجری ومدفن یکی از عرفاي بزرگ آن زمان بنام محمد بن بکران

  مسجد جامع اشترجان که توسط فخرالدین محمد بن محمود اشترجانی ملقب به ملک الوزراء در اوائل قرن هفتم هجری ساخته شده است
  پل فلاورجان در شمال شرق شهر فلاورجان بر روی رودخانه زاینده رود به طول ۱۴۰ متر مربع عرض ۵ متر و ۱۸ دهانه در دوره صفویه ساخته شده است.
  پل بابا محمود دردو کیلومتری جنوب غربی شهر پير بکران به طول۱۵۰مترعرض۵متروارتفاع۷مترداراي ۱۵ دهانه بزرگ وکوچك باقوس جناغي وبيز كه در دوره ايلخاني ساخته شد.
  خانه موید زفره این بنادر ۱۰ کیلومتری جنوب شهر فلاورجان در روستاي زفره قراردارد. بناي اصلي متعلق به دوره صفويه است که در دوره قاجاريه تزئينات زيبائي از گچبري ،آئينه کاري ونقاشي در آن بكاررفته است.

  امامزادگان سیدمحمد قهدریجان و اجگرد،امامزاده زید فلاورجان ومقبره انوش بن شيث از نخستين پيامبران در قهدريجان

  در شهرستان فلاورجان بیش از صد برج کبوتر وجود دارد که از مهمترین این بناها مي توان به برجهاي کبوتر چهل برج در روستاي كليسان، برج چهار برج وبرجهاي هفت قلوي اجگرد در شهر بهاران اشاره كرد

  لازم به ذکر است که مهمترین صنایع دستی اين شهرستان شامل قالي بافي، منبت کاري ،خاتم سازي و سرمه دوزي مي باشد
  از جمله شخصیتهای برجسته علمی وديني اين ديار محمدبن بکران است که از رجال مشهور واز مدرسين وعرفاي اين ناحيه در قرن هشتم هجري است. از زمان دقيق تولد وي اطلاع چنداني در دست نيست اما مي دانيم که در سال ۷۱۲ هجري قمري در پير بكران فوت نموده است. پيش از فوت وي بناي ارزشمندي در سال ۷۰۳ هجري قمري جهت تدريس واقامت ايشان در دوره سلطان محمد خدابنده ساخته شده است. اين بنا هم اكنون به نام مقبره پير بكران شهرت دارد.

  خواجه فخرالدین محمد اشترجانی

  خواجه فخرالدین محمد بن محمود بن علی اشترجانی از مستوفيان ومنشيان بزرگ زمان سلطان ابوسعيد بهادر خان ايلخاني بوده ومدتها وزارت امير سونج از امراي مشهور اوررا داشته است.خواجه شخصيتي مردم دوست ورعيت پرور بود در ذکر احوال وي نوشته اند: در غمخوارگي زير دستان ودلبستگي به احوال بيچاره گان دقيقه اي فروگذار نکرده وخواب خوش ير حود حرام کرده بود.وي مدتي حكومت منطقه لنجان را برعهده داشت ودر زمانش عدل وداد جايگزين ظلم وجور گرديد.بنابر كتيبه سردر شمالي مسجد جامع اشترجان خواجه باني اين بناي مهم در سال ۷۱۶ هجري قمري است

  فاضل هندی

  بهاءالدین محمد بن تاج الدین حسن بن محمد اصفهانی معروف به فاضل هندي يکي از فقهاي عالي مقام اصفهان است. تولد وي را به سال ۱۰۶۲ هجري قمري در فلاورجان نقل کرده اند. ايشان مدتي را در هندوستان بسر برده اند واز اين رو به فاضل هندي شهرت يافته است.
  این شخصیت بزرگ از شاگردان بنام علامه ملا محمدباقر مجلسی است که در سن ۱۶ سالگي در علوم معقول ومنقول به درجه استادي رسيده است.
  فاضل در فقه ، اصول، تقسیر وفلسفه بسیار استاد بود ودر تقوا وپارسائی زبانزد عام وخاص بوده است.
  تالیفات وی را ۸۰ کتاب نوشته اند که از جمله آن می توان به کتابهاي۱- كشف اللثام عن قواعد الاحكامالمنهاج السويه في شرح الروضه البديهه۳- شرح قصيده سيد حميدي۴- تفسير قران
  کلید بهشت و… اشاره کرد
  این شخصیت بزرگوار در هنگام حمله افاغنه در سال ۱۱۳۷ ه.ق فوت ودر قبرستان تخت فولاد بخاک سپرده شده است

  حضرت آیت الله شریعت فلاورجانی

  آیت الله حاج شیخ صفر علی شريعت فلاورجاني در سال ۱۳۱۵ ه . ش در يک خانواده روحاني در شهر فلاورجان ديده به جان گشود. پدر وي مرحوم آيت الله حاج شيخ محمد حسين شريعت در علم و تقواو زهد زبانزد خاص و عام بود. آيت الله شريعت به توصيه پدر در سن نوجواني به حوزه علميه اصفهان عزيمت نمود. و دروس مقدماتي و سطح را نزد اساتيد بزرگوار همچنين آيات عظام سيد محمد حسن نجف آبادي، خادمي، فياض، مشکات گذرانيد سپس براي ادامه تحصيلات به قم هجرت نمود و دروس خارج فقه و اصول را در محضر اساتيد و مراجع بزرگوار آن زمان مانند حضرت آيت الله بروجردي(ره) حضرت امام خميني(ره) حضرات آيات محقق داماد و حائري يزدي تلمذ نمود و در جواني به درجه رفيع اجتهاد نائل آمد و از همان سال در حوزه علميه قم مشغول به تدريس دروس سطح عالي گرديد که در اين راستا طلاب زيادي را تربيت نموده كه در سمت هاي قضائي، سیاسی و علمی مشغول به خدمت می باشند.